Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu

Okuma Hızınızı Yavaşlatan 10 Alışkanlık

Okuma hızı, kişilerin günlük hayatta okuduklarını daha kolay bir şekilde anlamasında etkili olan bir yoldur. Okuma hızı, bazı durumlara dikkat edilmezse yavaşlayarak sizi zor duruma sokabilir.

Gece Okumak Hıza Etki Eder mi?

Uykuya dalma evresinde önce yapılan okumalar, verimsiz olacağı için tercih edilmez. Vücut kendini uykuya alacağı zaman kapattığı için bu saatlerdeki okumalardan istenen verimin alınması zorlaşır. Bu sebeple gece okumalarını uykunuz iyice gelmeden yapmanızda fayda vardır.

Her Metni Satır Satır Okumak Hızı Yavaşlatır mı?

Hepimiz, okuyacağımız metnin dikkat ederek her satırını hafızamıza almamız gerektiğini zannederiz. Hızlı okuma tekniklerinde her satır bir bütünü oluşturduğu için öncelikle, ön okuma olarak nitelendirilen bir göz gezdirme yapılmalıdır.

Yatakta Okumak Hızı Düşürür mü?

Uyku pozisyonunda yatarak okumak, asla yapılmaması gereken bir durumdur. Hele arka fonda rahatlatıcı slow müzik ve sizi ısıtan bir battaniye varsa. İlk sayfadan sonra uykuya dalmanız an meselesidir.

Kendini Okuyacağı Kitaba Vermeden Okumak Hızda Etkili midir?

Kitap okurken zihnindeki bütün düşüncelerden arınmış olmak önemlidir. Kafanızı meşgul eden şeyler sizin okuma hızınızı ve kalitenizi düşürerek verimsiz okuma sağlar.

Okunan Şeyleri Tekrarlamak Hızı Düşürür mü?

Okuduğumuz bir metni, bir kaç sefer tekrar etmek hem metni anlamanızı zorlaştırır hem de okuma hızınızı yavaşlatır. Bu durum metinden ziyade kelimelerin üzerinde, kritik yapmanıza sebep olur.

Bütün Metinleri Sabit Hızda Okumak Sizi Yavaşlatır mı?

Okuduğunuz kitaba göre farklılık gösteren konuları aynı hızla okumak, hızı etkileyen faktörler arasında oldukça önemlidir. Bazı konularda bilgi içerikleri verilirken bazı konular daha keyif amaçlıdır. İki konuyu da aynı hızla okumak, anlamanız olumsuz etki eder.

Ana Fikri En Son Okumak Hızı Olumsuz Etkiler mi?

Uzun bir cümleyi en baştan okumak o cümlede anlatılmak istenen ana düşüncenin oluşmasında etkilidir. Cümleyi anlamanız için yeniden okumanız zaman kaybı yaratacağı için hızınızın azalmasında etkilidir. Bu sebeple okumaya başlamadan önce nereden başlayacağını, gözünüzde kestirmeniz gerekir.

Fosforlu Kalemler Hıza Etki Eder mi?

Okuma yaparken, genellikle önemli bulduğumuz yerlerin altını çizmenin bize zaman ve hız kazandırdığını düşünürüz. Aslında tam tersine, altı çizili yerleri aklımızda kalıcı hale getirmek için tekrar okumamız gerekir. Bu da hızımız üzerinde olumsuz etki yapar.

Okumaya Zaman Sınırlaması Koymak Hızı Etkiler mi?

Okurken zaman sınırlaması yaparak ilerlemek, hız için önemli faktörlerden birisidir. Uzun zamana yayarak okuma yapmak, hem verimsiz bir okumaya sebep olur hem de dağınık olarak ilerlememizde olumsuz etki yapar.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir